Tomasz z Akwinu, urodzony około 1225 roku w Roccasecca niedaleko Akwinu we Włoszech, był jednym z najbardziej wpływowych teologów i filozofów średniowiecza. Pochodził z rodziny szlacheckiej.
W wieku około pięciu lat został wysłany do opactwa benedyktyńskiego na Monte Cassino, gdzie rozpoczął swoją edukację. W 1239 roku Tomasz zaczął studia na Uniwersytecie w Neapolu, gdzie po raz pierwszy zetknął się z naukami Arystotelesa.
W 1244 roku wstąpił do zakonu dominikanów, co spotkało się z oporem jego rodziny. W rezultacie został przez nią porwany i przetrzymywany przez rok, aby zmienił decyzję, jednak pozostał niezłomny w swoim wyborze. Po uwolnieniu kontynuował studia teologiczne pod kierunkiem Alberta Wielkiego w Kolonii, a następnie w Paryżu. Ostatecznie został profesorem teologii na Uniwersytecie Paryskim. Przez całe życie wykładał, pisał i uczestniczył w licznych debatach teologicznych. Jego najważniejsze dzieła to „Suma teologiczna” (Summa Theologica) i „Suma przeciwko poganom” (Summa contra Gentiles).
Tomasz zmarł 7 marca 1274 roku w opactwie Fossanova we Włoszech w drodze na Sobór Lyoński II.
W 1323 roku został kanonizowany przez papieża Jana XXII, a w 1567 roku ogłoszony doktorem Kościoła przez papieża Piusa V. Jego nauki pozostają fundamentem katolickiej teologii i filozofii do dziś.
Modlitwa św. Tomasza z Akwinu po Komunii
Błagam Cię, niech ta Komunia święta nie będzie dla mnie powodem kary, lecz wyjedna mi zbawienne przebaczenie. Niech się stanie dla mnie zbroją wiary i tarczą dobrej woli. Niech usunie moje wady, wyniszczy we mnie pożądliwość i zmysłowość, a pomnoży miłość i cierpliwość, pokorę, posłuszeństwo i wszystkie cnoty. Niech będzie mocną ochroną przeciw zasadzkom nieprzyjaciół widzialnych i niewidzialnych. Niech zupełnie uspokoi we mnie złe poruszenia cielesne i duchowe.
Niech mnie trwale zespoli z Tobą, jedynym i prawdziwym Bogiem i stanie się szczęśliwym dokonaniem mego życia.
Błagam Cię, abyś raczył doprowadzić mnie grzesznika do tej niewysłowionej uczty, na której Sam wraz ze Swoim Synem i Duchem Świętym jesteś dla Swoich świętych prawdziwą światłością, zupełnym nasyceniem, wieczną radością, pełnią rozkoszy i doskonałym szczęściem. Amen.